Hakkında

Afrika kıtası ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi misyonu ile faaliyetlerini yürüten DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri, Afrika kıtasına yönelik olarak ticaret heyeti programları düzenlemekte ve kıtasal, bölgesel, sektörel konferans ve forumlara aktif partner olarak katılım sağlamaktadır. Söz konusu etkinliklerde; Afrika’daki siyasi liderler ve üst düzey karar alıcılar ile önemli fon ve proje portföylerinin yöneticileri, önde gelen iş insanlarının bir araya geldiği, kıtanın geleceğinin tartışıldığı ve bu doğrultuda işbirliklerinin oluşturulduğu platformlar sunulmaktadır.

Bu çerçevede, ‘Birleş, Keşfet, Geliştir’ sloganı altında, 02-03 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul’da, T.C. Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Afrika Birliği işbirliğiyle, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) ev sahipliğinde “Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’’ gerçekleştirildi. Forumda, Türkiye ve 42 Afrika ülkesinden 3.000’e yakın üst düzey yetkili, iş insanı ve girişimci bir araya gelerek ikili iş görüşmelerinde bulundu.

Ayrıca, T.C. Başbakanı Sayın Binali Yıldırım ve Gine Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Afrika Birliği Dönem Başkanı Alpha Conde'nin teşrifleriyle, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı evsahipliğinde T.C. Ekonomi Bakanlığı, Afrika Birliği Komisyonu (AfBK), Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve işbirliğinde, 27-28 Nisan 2017 tarihleri arasında Maritim Pine Beach Resort Belek Konferans Merkezinde "Türkiye-Afrika Tarım Bakanları Birinci Toplantısı ve Tarım İş Forumu" düzenlendi. "Gıda Güvenliğinin Sağlanmasında Türkiye-Afrika Kırsal Kalkınma Ortaklığı" ana teması ile gerçekleştirilen Foruma 54 Afrika ülkesinden 48 Bakan ve 14 Bakan Yardımcısı ile 1.500 Türk ve Afrikalı iş insanı biraraya geldi.

Bahsekonu etkinliklerin devamı olarak, DEİK ve ECOWAS arasındaki İşbirliği Anlaşması kapsamında Türk iş dünyası temsilcilerinin Batı Afrika ülkelerinde yatırım ve işbirliği fırsatlarını artırması hedefiyle, 22-23 Şubat 2017 tarihleri arasında Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Kongre Merkezi’nde, T.C Ekonomi Bakanlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) ev sahipliğinde “Türkiye-ECOWAS Ekonomi ve İş Forumu’’ gerçekleştirilecektir.

"Türkiye ile ECOWAS üyesi ülkeler arasında ekonomik ortaklığın derinleşmesi" ana teması ile düzenlenecek etkinlik kapsamında ECOWAS üyesi ülkelerde yatırım projelerinin sunulduğu ve ticaret finansmanın işlendiği paneller ve ikili iş görüşmeleri organize edilecektir.

 • Afrika şu anda etkileyici bir büyüme, şehirleşme ve modernizasyon atağı içerisindedir. Doğal ve insan kaynakları oldukça fazla ve çok çeşitlidir.
 • Kıta'da geçtiğimiz son on yıl içerisinde büyüme oranı yüzde 5 olarak kaydedilmiş ve bu yükseliş trendinin önümüzde yıllarda da devam etmesi beklenmektedir. Dünya'da en hızlı büyüyen 10 ekonomiden 6'sı Afrika'da yer almaktadır.
 • Ekonomik tahminlerin gösterdiği sonuçlara göre Afrika 2050 yılı itibariyle 29 trilyon ABD Doları değerinde bir ekonomiye sahip olacaktır ki bu da ABD ve Avro bölgesinin 2012 yılındaki Gayri Safi Milli Hasılasının toplamından daha fazladır.
 • Kıta'da yaşayan insanların yüzde 70'i geçtiğimiz son on yıl içerisinde yüzde 4'ten daha fazla ortalama büyüme oranı sergileyen ülkelerde yaşamaktadır. Nüfusun yüzde 34'ine denk gelen yaklaşık 313 milyon kişi orta sınıfta yer almaktadır.
 • Afrika ile dünyanın geri kalanı arasındaki ticaret hacmi 2000 yılından bu yana yüzde 200 artış göstermiştir.

Hedefler:

 • ECOWAS üyesi ülkeler ve Türkiye’deki Türk/Afrikalı iş çevrelerinin farkındalık seviyelerinin arttırılması.
 • Türkiye-ECOWAS ticari ve ekonomik ilişkilerinim mevcut durumunu inceleme.
 • Türkiye ve ECOWAS üyesi ülkeler arasında işbirliği fırsatlarının ortaya çıkarılması ve bu süreçteki zorlukların görüşülmesi.
 • Her iki tarafta yatırım fırsatlarının tespit edilmesine yönelik hem Türk hem de Afrikalı özel sektör girişimcilerinin teşvik edilmesi.
 • ECOWAS ülkelerindeki Türk yatırımlarına yönelik yeni yaklaşımların değerlendirilmesi.
 • Türkiye ve ECOWAS ülkelerindeki iş toplulukları arasındaki etkileşimin arttırılması.
 • ECOWAS ile bir diyalog platform başlatılması.

140

Konuşmacı

07

Proje

20

Ülke

395

Firma

30 Konuşmacı

Konuşmacılar

Nihat Zeybekci

Nihat Zeybekci

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı
Marcel A. De Souza

Marcel A. De Souza

ECOWAS Komisyonu Başkanı
Kalilou Traore

Kalilou Traore

ECOWAS Sanayi ve Özel Sektör Komiseri
Nail Olpak

Nail Olpak

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı

Ön Kayıt Formu

Önceki Etkinliklerden Resimler

Resim Galerisi

Önceki Forum’dan Resimler

Forum Sponsorları

ANA SPONSOR


GALA SPONSORU


DESTEKÇİ


RESMİ TAŞIYICI


Organizasyon Sekretaryası

Adres

River Plaza Büyükdere Cad. Bahar. Sok. No:12/9-10, 34394 Levent/Istanbul

Telefon

T: +90 (212) 339 50 00
F: +90 (212) 270 30 92

E-posta

africa@deik.org.tr